Jätkusuutlikkus seostub enamjaolt keskkonna säästvate põhimõtetega, siis ei ole see pelgalt ainuke kasulik tegur. Jätkusuutlikkud praktikad aitavad ka kulusid kokku hoida, eriti pikemas perspektiivis.
Tänapäeva keskkonnas on meil liiga palju valikuid, kuidas siis teha neid õigeid?
Siin on 11 väikest, kuid väga olulist nõuannet, mis aitavad Teil saavutada parima ning jätkusuutlikuma lahenduse.
veendu projekti vajaduses
Kõik algab küsimusest, millist kasu toob antud projekt minu ettevõttele? Kui on teada, et varsti on brändi uuendus tulemas, siis oleks targem mitte vana logoga särke tellida. Tihti on ka erinevate etappide järjekord projektis väga oluline. Avastasime, peale seda kui klient oli endale suurel hulgal šampooni pudeleid soetanud, et pudeleid oli keeruline disainida. Samuti muutus algselt plaanitud toodete hulk ja seda oli raske sobitada šampooni pudeli värvidega. Tulemusena pidime sobitama disaini pudelitega selle asemel, et osta sobivad pudelid. Meie Kindis teeme alati esmalt selgeks Sinu projekti vajalikkuse ning ei pelga ka projekti edasi lükata, kui see on jätkusuutlikum ning Sinu ettevõttele kasulikum.
investeeri nutikasse projektijuhtimisse
Nutikas ning kogenud projektijuht aitab sul hoiduda ebavajalikest kuludest ning aega kokku hoida. Projektijuht aitab mõelda olulistele detailidele, mille peale ei oskaks ise tullagi. Sellest kiputakse alles siis aru saama kui projekt ebaõnnestub projektijuhi puudumise tõttu. Ilusalong Savannah tellis endale polüestrist keebid ning trükkis keepidele logo vastupidavas siiditrüki tehnikas. Probleem seisnes aga selles, et keepe pesti väga tihti ning vaatamata vastupidavale trükisele kulus see siiski maha. Klient pöördus Kindi poole ning me mõtlesime välja nutika lahenduse: võtsime kliendi kasutatud keebid ning kinnitasime trükitud kohale veekindla materjali logoga. See materjal peaaegu ei kulu, kuna ta ei ole trükitud – pese kasvõi 1000 korda!
ära disaini üle
Alati on hea iga projekti juures mõelda, et kas iga detail on vajalik. Kui tellida kinkekarp, kas siis on vajadus tänukaardi järgi või saaks sõnumi hoopis karbi osana disainida? Tõenäoliselt loetakse kaart läbi ja visatakse prügikasti. Kaunis ja minimalistlik lahendus oleks kaardi sisu hoopis karbikaane siseküljele kujundada.
Üle disainimise juures on ka oht, et toode kaotab oma põhifookuse, alusta alati sellega, et selgita välja, mis on toote eesmärk.
kasuta kvaliteetseid tooteid
Ükskõik kui äge disain Sul ka poleks, ei oma see suurt tähtsust kui disainitud toode peale paari pesukorda särgilt maha kulub või tuhmiks jääb. Kvaliteetse tooriku valimine on ülioluline samm keskkonnasõbralikuma disainini. Tänapäeva tootmistehnoloogiate juures ei ole kvaliteetne toode isegi märgatavalt kallim odavast rämpsust. Ebakvaliteetsed toorikud kuluvad ära vähem kui aastaga (juba esimese pesuga!), on ebamugavad kanda ning õmblused tulevad lahti (õmbluskvaliteet on madal). Kvaliteetsemad tooted kestavad aastaid ning aitavad läbi selle meie keskkonnale tekitavat jalajälge vähendada. Kvaliteetset toorikut iseloomustavad paksem kangas, sirged õmblused, mugavad lõiked (mis istuvad hästi igal kehatüübil) ning on eetiliselt toodetud, kus farmerid saavad õiglast tasu.
vali taaskasutatud kiust materjalid
Kas Sa tead mitu puud kulub selleks, et toota tonn paberit? Selleks kulub 24 puud. Aastal 2021 taaskasutasid Ameerika Ühendriigid 68% toodetud paberist ning 91,4% OCC-st (vanalaine papp). Kasutades taaskasutatavat paberit säästad Sa:
100% puudest,
31% energiast,
53% veest,
39% vähem tahkeid jäätmeid.
Lisaks keskkonda säästvatele teguritele on taaskasutatud paberil iselaadne välimus, mis demonstreerib Sinu brändi pühendumust keskkonnasõbralikkusele. Sellistel materjalidel on alati omanäoline välimus ning aitab Sinu brändil eristuda teistest. Võib küll vastu väita, et materjalide taaskasutamine toob suurema energiakulu kui uute tootmine, kuid meie Kindis usume sellesse, et igal juhul on parem taaskasutada olemasolevat kui toota juba niigi reostatud maailma uut massi. Sarnaselt elektriautodega on ka materjalide taaskasutus veel lapsekingades. Tule ja investeeri taaskasutuse arengusse ja saame koos muuta maailma omanäolisemaks ja paremaks!
eelista naturaalseid materjale
Esmalt tuleks defineerida, mis asi on naturaalne materjal. Naturaalsed materjalid on need, mida võib leida loodusest ning saab koheselt või läbi vähese töötlemise kasutada. Eelnevale tähelepanu pöörates tuleks teha eristus ka naturaalsete materjalide juures: puitu saab läbi väga vähese töötluse kasutada, kuid alumiinium (mida leidub samuti looduses) nõuab palju töötlemist enne kui seda kasutada saab. Kõige parem taaskasutatav materjal on klaas. Tellides oma meeskonnale klaasist joogianumad, ei pea Sa iga kord ettevõtte kulul neile topse ostma. Klaas on 100% taaskasutatav, mis tähendab, et see ei kaota oma kvaliteeti. Lisaks sellele, aitab klaas kõige paremini säilitada toote aroomi ning toidu tekstuuri.
eelista taastuvenergial valmistatud tooteid
Kasutades naturaalseid ning loodust säästvaid materjale on ainult pool võidust, tuleb ka tähelepanu pöörata tootmisele. Kas tootmine on jätkusuutlik, kasutab nt. päikese- või tuuleenergiat. Parimaks näiteks on üks Kindi põhi brändidest – Neutral. Taani brändi tootmises kasutatud puuvill on 100% orgaaniline ning Neutrali tootmisrajatised töötavad taastuvenergial. Meie teine põhibränd Pure Waste on samuti astunud sammu jätkusuutlikuma tootmise poole ning saab valmis päikesepaneelide pargi rajamisega sel aastal ning läheb üle 100% taastuvenergiale. Meil on ainult üks maailm ning kui me samamoodi jätkame ei ole meil varsti enam sedagi. Hetkel on veel kõik hästi, aga tuleb ka mõelda järgnevate põlvkondade peale. Taastuvenergia on ainus lahendus tulevikuks, vali see juba täna!
vali “rohelisem” trükk
Sama tähtis jätkusuutlikku tooriku kõrval on ka valida keskkonna sõbralikum trükitootmine. Trükitootmises on kaks olulist aspekti, mida tuleks arvesse võtta: printeri energiakulu ning trükitehnika.
Väga hea näide madala energiakuluga printeritest on Epsoni tindiprinterid – sellised printerid säästavad kuni 85% kuluvast energiast ning toodavad kuni 85% vähem süsihappegaasi võrreldes laser printeritega.
Digitrüki eelis on see, et trükkimisel ei pea trükiplaate tootma, kuid ka digitrükil ja digitrükil on väga suured erinevused. Lahusti baasil värvid tekitavad allergiat ning on mürgised. Tootmistöölised, kes tegelevad selliste värvidega, hingavad iga päev mürgiseid aure sisse ning kahjustavad enda tervist. Vali puhtamad ning keha sõbralikumad värvid! Vee baasil värvid ei kahjusta nahka ja lasevad kangal hingata. Sellised värvid jätavad ka ilusama tulemuse.
ära tooda prügi
Tihti kiputakse trükiseid “igaks juhuks” üle tootma. Sa tellid endale 3000 visiitkaarti, aga Sulle pakutakse 5000 sama hinna eest. Siinkohal tasuks kaks korda üle mõelda, kas neid lisa 2000 kaarti on ikkagi tegelikkuses vaja või jäävad need kontorikappi tolmu koguma. Jalgpalli võistlustel on areena välja printinud 5000 flaierit ning need flaierid asetatakse iga auto kojamehe külge. Enamik flaieritest tõuseb tuulega lendu ning need, mis alles jäävad visatakse lihtsalt maha. Ära rääma! Siinkohal võiks pigem trükkida 1000 flaierit ja jagada need laiali käest kätte nendele, kes sellest infost päriselt huvitatud on.
ära pakenda üle
Üle tootmisele sarnaselt võib ka väga lihtsalt toodet üle pakendama hakata. Tihti juhtub nii, et toode pakendatakse viie kordselt, siinkohal mõtle läbi kas see toode vajab nii suuremahulist pakendamist. Tootmisettevõtted kardavad, et toode või transportimisel puruneda. Kui toode jõuab kontorisse, siis avatakse toode, kontrollitakse üle ning pakendatakse omakorda. Meie Kindis kasutame taaskasutatud kotte, naturaalset jõupaberit ning pakendame tooted korduvkasutatavate mappide vahele. Nende toodetega ei juhtu transpordil mitte midagi, sest nad liiguvad tootmisüksusest kulleriautosse ja siis kliendi kätte.
Meie ühiskonnas kipub esinema üks esteetiline kiiks – ülepakendamine on luksuslik. Näiteks siidikangaga ümbritsetud luulekaardid asetatakse padja peale ning pakendatakse mitmekihilisse pakendisse, mis on seest ühte värvi ja pealt teist värvi. Kartong lamineeritakse ja pakendatakse omakorda koti sisse ja kott asetatakse vahel veel transpordi pakendisse. Võibolla muidu ei pane seda tähele, aga selliselt välja kirjutatult kõlab see nagu absurd!
Lihtne pakend saab olla väga kaunis – nt. pruun kartongist tehtud pakend on minimalistlik ning esteetiline. Kauni ning minimalistliku pakendamise valikuid on palju, pöördu meie poole ja leiame just Sinule kõige kaunima pakendi.
disaini asju, mida saab uuesti ringlusesse võtta
Kui toode saab tarbitud, mis saab siis pakendist. Tõenäoliselt visatakse see minema, heal juhul läheb pakendi materjal taaskasutusse.
Mis oleks, kui disainida nii äge pakend, et ei tahagi seda minema visata, vaid pakend leiab uue kasutusviisi. Kinkekaardi tasku, mis on metallist saaks suurepäraselt krediitkaardi hoidjana kasutada. Piimapakendi saaks disainida taassuletava ning klaasist, asetada sinna kergesti eemaldatavad kleepsud, nii saab piima pakendit hiljem veepudelina kasutada. Kui tellid enda töötajatele kotid, siis vali tume vormikas seljakott. Seda saab kasutada kui sülearvuti kotti, spordikotti ning sobib ka lennuki peale kaasa võtmiseks. Hea näide on Midoceani reisikott – https://kind.ee/et/pood/tehnikasobra-seljakott/?cat=kotid
Siin olid mõned mõtted, mis võiks Sind kui ettevõtjat suunata jätkusuutlikuma mõtteviisi poole. Peab küll tõdema, et alati ei ole võimalik kõige keskkonnasõbralikumat varianti kasutada, kuid need mõtted võiksid tekitada arutelu Teie ettevõttes arutamaks, kuidas leida mitte ainult kõige tasuvam lahendus, vaid ka kõige jätkusuutlikum. Tule kohvile ja paneme kokku Sinu jätkusuutlikku projekti selleks aastaks või kirjuta meile kind@kind.ee